افزایش روز افزون تولید فولاد در سال های اخیر و مزیت نسبی ان جایگاه والای این صنعت را در کشور بیش از پیش نمایان ساخته است و امید ها را برای رسیدن به تولید 55 میلیون تن در افق 1404 دوچندان نموده است.

مواد اولیه داخلی، بومی سازی صنعت فولاد، انرژی ارزان، تولید محصول با کیفیت، قیمت تمام شده پایین و ایجاد اشتغال بالا از مزایای صنعت فولاد می باشد. در حال حاضر برخی از شرکت های فولادی موفق به تکمیل چرخه فولاد در شرکت های خود شده اند؛ اما فروآلیاژها در صنعت فولاد را فروسیلیس و فروسیلیکومنگنز  تشکیل می دهند که در حال حاضر در فروسیلیس صادر کننده و در فروسیلیکومنگنز واردکننده هستیم که افزایش تولید فولاد باعث شده تولیدکنندگان فولاد از شرکت های تولیدکننده فروسیلیس درخواست کاهش یا قطع صادرات فروسیلیس را بنمایند و درباره ی فروسیلیکومنگنز تولید داخل کفاف مصرف را نمی دهد و نبود سنگ منگنز از چالش های پیش روی تولیدکنندگان فروسیلیکومنگنز می باشد.

تولید فروالیاژ ها پیچیده تر و مشکل تر از فولاد می باشد و در شرایطی که در هر دو کارخانه از کوره های قوس الکتریکی استفاده می نمایند اما در تولید فرو الیاژ نیاز به احیای سنگ سیلیس یا سنگ منگنز با کربن و تبدیل ان به فلز است، در حالی که در تولید فولاد از قراضه یا آهن اسفنجی که خود فلز هستند استفاده می گردد.

حوزه دیگر، مواد کربنی مورد مصرف در صنعت ریخته گری و فولاد می باشند که عبارتند از:

کک متالوژی، کک تزریقی، پترولیم کک (کک نفتی)، گرافیت پر سولفور، گرافیت کم سولفور، خمیرالکترود، الکترود گرافیتی، زغال سنگ حرارتی، زغال سنگ کک شو، آنتراسیت خام، آنتراسیت کلسینه و کربن اکتیو.

در حوزه تولید مواد کربنی هم لزوم افزایش تولید در معادن زغال سنگ و استفاده از روش های نوین در تولید محصولات کربنی به شدت حس می شود. چرا که بسیاری از خطوط فرآوری در این حوزه از تکنولوژی های قدیمی و با راندمان پایین استفاده می کنند و این صنعت از ضعف دانش فنی رنج می برد.

به طور کلی کربن را می توان از مهم ترین و استراتژیک ترین عناصر موجود در طبیعت دانست که در صنایع مختلف نقش کلیدی دارد؛ محیط زیست و عدم توسعه ی اصولی معادن زغال سنگ از موانع رشد این صنعت می باشد.

شرکت فروآلیاژ تام در راستای احساس مسئولیتی که در این دو حوزه نمود از سال 1387 اقدام به تحقیق و توسعه در این دو بخش کرده است و با عنایت به الطاف الهی توانست در حوزه فروآلیاژ ها، اولین خط صد در صد بومی فروآلیاژ را در شهرک صنعتی سلفچگان احداث و به تولید فروسیلیس و فرو سیلیکومنگنز مبادرت ورزد و در تولید محصولات کربنی با در اختیار داشتن یک معدن زغال سنگ در طبس و احداث 4 کارخانه تولید محصولات کربنی گام موثری را در قطع وابستگی کشور به محصولات کربنی بردارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *